Ako spraviť slabší notebook použiteľný

Z CVTI SR | SVS BB | Školská wikiencyklopédia
Verzia z 21:51, 27. november 2014, ktorú vytvoril Gieci (diskusia | príspevky) (Vytvorená stránka „Tento návod je písaní pre notebook Lenovo ThinkPad B590, ale s drobnými úpravami je možné ho použiť na ľubovolný notebook '''Optimalizácia W8.1 + upgrade 4...“)
(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Tento návod je písaní pre notebook Lenovo ThinkPad B590, ale s drobnými úpravami je možné ho použiť na ľubovolný notebook

Optimalizácia W8.1 + upgrade 4GB RAM

Ako spraviť netobook použiteľný?

  • dokúpiť 2GB, rsp. 4GB RAM - hneď to bude iná káva
  • v softvéri (alebo priamo vo Windowse) nastaviť profil napájania na vysoký výkon - väčšinou aj tak býva prevažne zapojený do elektriny. ULV procesor často beží aj na takte 0,7GHz - dokonca aj Váš mobil má rýchlejší procesor. Profilom napájania zabránite tomu, aby sa ten procesor podtaktoval a bude fungovať stále na plný výkon (napr. 2,6GHz). Samozrejme - potom sa bude skôr vybíjať batéria, alebo bude neustále chladiť a točiť ventilátor - pri školskom hluku to nevadí, no procesor bude konečne použiteľný.
  • nechajte ho "naswapovať" dsik a popresúvať súbory. Prvé hodiny s počítačmi treba mať viac času - samotný OS počas nečinnosti presúva najčastejšie používané súbory na začiatok pevného disku - výhodu majú hybridné disky, ktoré majú aspoň pár GB SSD časti. Často sa na úvod aj na pozadí inštalujú aktualizácie.
  • prerieďte si zoznam vopred nainštalovaného softvéru - zvlášť aktívne programy spúšťajúce sa pri štarte (WIN+R do okna napísať msconfig, W8 to má priamo v správcovi úloh). Lenovo (a nielen ono, ale aj veľa iných výrobcov) pribaľuje aj dosť hlúpe antivírusové programy - v tomto prípade MC Afee antivírus. Ten odstráňte okamžite! Moc zaťažuje PC a disk. Nainštalujte si tam iný antivírusový softvér (ako škola máte nárok na NOD). Takýmto prečistením rôzneho balastu odľahčíte RAMku

Po týchto úpravách na podobnej konfigurácií, nainštalovaním záplat a swapovaním disku som sa dostal na hodnotu cca 0,9GB využitej RAM a zrazu sa dalo s notebookom už v pohode pracovať.

Návod pripravil pán Mgr. Jozef Želúdek