Google Apps

Z CVTI SR | SVS BB | Školská wikiencyklopédia
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Ako si zriadiť Google Apps pre školu a čo ďalej! (postup od Mgr. Michala Lenharta)


Registrácia

Registráciu na "Google Apps for education" urobíte cez adresu http://www.google.com/a/cpanel/education/new?type=K12, je to už preložene (do čestiny, ale to hádam každý zvládne...).


Zmena mx záznamov

Po ukončení registrácie sa prihlásite cez adresu http://www.google.com/a/vasadomena, pre spojazdnenie mailov ich treba povoliť, potom Vás Google vyzve na zmenu MX záznamov. Predpokladám, že väčšina škôl používa doménu pod edu.sk, takže treba požiadať Telekom o zmenu týchto záznamov. Napíšte na edu@telekom.sk (alebo edu@telecom.sk, najlepšie na oba) a žiadajte o zmenu mx záznamov podľa toho ako Vám to zobrazí sprievodca v Google Apps. Zmenu je najlepšie urobiť v piatok!!! Zmena MX záznamov sa vykonáva (aktivuje) vždy až po polnoci po reštarte DNS služieb a istý čas trvá kým sa tieto záznamy zaktualizujú. Víkend je na to teda ako stvorený.


Vytvorenie používateľských kont

Používateľské konta vytvoríte na záložke užívatelia a skupiny, môžete ich nahadzovať po jednom, ale lepšie je pripraviť si ich v excelovskej tabuľke, kde vytvoríte 4 stĺpce od bunky A1: username, firstname, lastname, password (čiže užívateľské meno, meno, priezvisko, heslo). Heslo odporúčam nastavte aspoň 7 znakové s použitím veľkých písmen, malých písmen, číslic (príp. aj špeciálnych znakov), exportnite ho do CSV súboru (čiže údaje oddelene čiarkou). Pozn. Excel tam dava bodkočiarku, takže to buď prestavte alebo si exportovaný súbor otvorte v notepade a cez "nájsť a nahradiť" nahraďte bodkočiarku čiarkou.

Potom ho uploadnite do Google Apps a po chvíli sa Vám kontá vytvoria. Ak ich vytvárate veľa, trvá to istý čas (asi 5 sek. na jedno konto), skontrolujte si vytvorene konta v karte užívatelia a skupiny (ak ich vytvárate veľa, budú pribúdať postupne).


Prístup do schránky

Do emailovej schránky cez gmail pristupujete štandardne cez adresu http://mail.google.com/a/vasadomena, môžete si dať zriadiť cez kontrolný panel aj priamu adresu, ktorú si dáte zaregistrovať ako CNAME záznam v Telekome, príp. iného providera.

Správa schránok sa vykonáva v kontrolnom paneli Google Apps, alebo ich môžete synchronizovať aj s doménou cez špecializovaný program od Google. Vyžaduje to funkčný LDAP a skúsenosti s doménovými službami. Ale úplne stačí aj kontrolný panel na spravovanie mailov.


Reklama

Reklamy sa dajú vypnúť v administračnom rozhraní.

Návod nájdete tu: http://support.google.com/a/bin/answer.py?hl=en&answer=60758