Image systému

Z CVTI SR | SVS BB | Školská wikiencyklopédia
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Operačný systém Windows

System Preparation Tool

Microsoft poskytuje nástroj Sysprep (System Preparation Tool), ktorý úlohu vytvorenia takéhoto image výrazne uľahčuje. Sysprep je priamo určený pre prípravu predkonfigurovaného systému pre spustenie na počítačoch dokonca s rôznym hardvérom. Sysprep umožňuje priradiť nový security ID (SID) a plne nakonfigurovať systém podľa určených požiadaviek.

V ďalšom texte budem používať termín radič, aj keď radič disku je v prípade ATA disku umiestnený vždy priamo na disku a na MB sa nachádza tzv. host-adapter.

Z hardvérového hľadiska je pri použití Sysprep-u potrebné splniť niekoľko podmienok. Zdrojový a cieľový počítač musia mať kompatibilné hardware abstraction layers (HAL) a zhodné mass-storage radiče (IDE alebo SCSI). Potreba zhodných radičov vedie k známej chybe Stop 0x0000007B alebo INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE, čo len potvrdzuje domnienku, že jednoduché prenesenie systému na MB s iným radičom nie je možné, t.j. je nutné preinštalovať systém. Sysprep však umožňuje vyriešiť potrebu zhodných radičov zahrnutím všetkých mass-storage zariadení identifikovaných v Machine.inf, Scsi.inf, Pnpscsi.inf a Mshdc.inf do výsledného image. Toto je dosiahnuté pridaním položky BuildMassStorageSection = Yes do sekcie Sysprep v súbore sysprep.inf.

viac na Univerzálny image systému Windows XP

Ghost

viac na Ghost

Operačný systém založený na Unixe

vytvoriť kópiu partície do súboru je možné použitím dd

Linux Backup: Hard Disk Clone with "dd"

Alebo použiť Clonezillu:

How to clone hard drives with Clonezilla

A aj Ghost pre linux by to mal zvládnúť:

Back Up/Restore Hard Drives And Partitions With Ghost4Linux