Image systému

Z CVTI SR | SVS BB | Školská wikiencyklopédia
Verzia z 19:33, 2. jún 2011, ktorú vytvoril Gieci (diskusia | príspevky) (Vytvorená stránka „== Operačný systém Windows == ===System Preparation Tool=== Microsoft poskytuje nástroj Sysprep (System Preparation Tool), ktorý úlohu vytvorenia takéhoto image v...“)
(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Operačný systém Windows[upraviť]

System Preparation Tool[upraviť]

Microsoft poskytuje nástroj Sysprep (System Preparation Tool), ktorý úlohu vytvorenia takéhoto image výrazne uľahčuje. Sysprep je priamo určený pre prípravu predkonfigurovaného systému pre spustenie na počítačoch dokonca s rôznym hardvérom. Sysprep umožňuje priradiť nový security ID (SID) a plne nakonfigurovať systém podľa určených požiadaviek.

V ďalšom texte budem používať termín radič, aj keď radič disku je v prípade ATA disku umiestnený vždy priamo na disku a na MB sa nachádza tzv. host-adapter.

Z hardvérového hľadiska je pri použití Sysprep-u potrebné splniť niekoľko podmienok. Zdrojový a cieľový počítač musia mať kompatibilné hardware abstraction layers (HAL) a zhodné mass-storage radiče (IDE alebo SCSI). Potreba zhodných radičov vedie k známej chybe Stop 0x0000007B alebo INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE, čo len potvrdzuje domnienku, že jednoduché prenesenie systému na MB s iným radičom nie je možné, t.j. je nutné preinštalovať systém. Sysprep však umožňuje vyriešiť potrebu zhodných radičov zahrnutím všetkých mass-storage zariadení identifikovaných v Machine.inf, Scsi.inf, Pnpscsi.inf a Mshdc.inf do výsledného image. Toto je dosiahnuté pridaním položky BuildMassStorageSection = Yes do sekcie Sysprep v súbore sysprep.inf.

viac na Univerzálny image systému Windows XP

Ghost[upraviť]

viac na Ghost

Operačný systém založený na Unixe[upraviť]

vytvoriť kópiu partície do súboru je možné použitím dd

Linux Backup: Hard Disk Clone with "dd"

Alebo použiť Clonezillu:

How to clone hard drives with Clonezilla

A aj Ghost pre linux by to mal zvládnúť:

Back Up/Restore Hard Drives And Partitions With Ghost4Linux