Internetový vyhľadávač Google

Z CVTI SR | SVS BB | Školská wikiencyklopédia
Verzia z 00:18, 25. október 2014, ktorú vytvoril Gieci (diskusia | príspevky) (Vytvorená stránka „Google, prevádzkovaný spoločnosťou Category:Google, je v súčasnosti najpoužívanejší svetový internetový vyhľadávač. Vyhľadávač každodenne obslúži...“)
(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Google, prevádzkovaný spoločnosťou Category:Google, je v súčasnosti najpoužívanejší svetový internetový vyhľadávač.

Vyhľadávač každodenne obslúži viac ako dve miliardy dotazov, prebieha na ňom 47,7% vyhľadávania. Okrem webových stránok vie tiež vyhľadávať obrázky, usenetové diskusné skupiny, spravodajské servery a ponuky online predaja. Od januára 2012 dokáže vyhľadávať aj osoby a stránky na svojej vlastnej sociálnej sieti Google+. V roku 2005 dokázal Google vyhľadávať v 8,05 miliardách stránok, 1,3 miliardách obrázkov a viac než miliard správ z diskusných skupín. Väčšinu tohto obsahu zároveň aj archivuje. Google ponúka svoje rozhranie v mnohých jazykoch, vrátane slovenčiny. Výsledky vyhľadávania sa dajú obmedziť podľa miesta, jazyku a času zverejnenia.

Vyhľadávač pôvodne navrhli Sergey Brin a Larry Page v rámci svojho výskumu na Stanfordovej univerzite, aby overili funkčnosť svojho algoritmu pre hodnotenie webových stránok PageRank. Rýchlo sa ukázalo, že kvalita ich výsledkov natoľko prevyšovala vtedy dostupné vyhľadávače, že ich Google v krátkej dobe prakticky prevalcoval.

Okrem triedenia výsledkov podľa PageRanku bolo v Googli novinkou aj kladenie dôrazu na vyhľadávanie fráz (takže sa nestávalo, že viacslovný reťazec vrátil stránky, kde sa tieto slová vôbec nevyskytovali všetky) a ukladanie plného textu indexovaných stránok (čo umožňovalo pri výsledných stránkach rovno zobrazovať relevantné fragmenty textu).

Vyhľadávač Google funguje aj ako kalkulátor (napr. 7*5-4 e^(i+pi) - viď Eulerova rovnosť), prevod jednotiek (napr. 100 km/h v mph), poskytuje užitočné hodnoty (speed of light, answer to life, the universe, and everything - viď Stopárov sprievodca po Galaxii), definície pojmov (napr. define:ad hoc) a pod.