NVU

Z CVTI SR | SVS BB | Školská wikiencyklopédia
Verzia z 23:33, 9. december 2013, ktorú vytvoril Gieci (diskusia | príspevky)
(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
NVU

Jeden z mnohých nástrojov, ktoré umožňujú tvorbu kompletných webov, založený na Mozilla Composer, editore z balíka Mozilla Suite. Jeho hlavnými prednosťami sú ľahké ovládanie a kvalita výsledného kódu stránok (berúc ohľad na validitu voči štandardom W3C.

Ponúka:

  • WYSIWYG rozhranie pre editáciu stránok, t.j. pridávanie obrázkov, liniek, tlačidiel.
  • editáciu priamo HTML zdrojového kódu.

Nájdeme tu tiež integrovaný náhľad finálneho vzhľadu stránok, zabudovaného FTP klienta, projektové združovanie jednotlivých stránok, CSS editor a ďalšie užitočné funkcie

Samozrejmosťou sú preddefinované "wizards" pre automatizovanú tvorbu často používaných elementov.

NVU je vyvíjané ako opensource. Ponúka využitie ako pre začiatočníkov v oblasti tvorby interaktívnych stránok, tak aj pre pokročilých užívateľov.

Projekt bol sponzorovaný spoločnosťou Linspire (tiež známou ako Lindows) a ako hlavný vývojár bol angažovaný Daniel Glazman. Vývoj editoru nebol nikdy formálne ukončený, ale jeho vývoj už nepokračuje. Daniel Glazman oznámil, že do budúcnosti sa bude venovať vývoju editoru, ktorý má pracovný názov Composer, a ktorý bude založený na XULRunneru. Ako malá odnož projektu vznikol editor KompoZer, ktorý je založený na Nvu a jeho cieľom je opraviť hlavné chyby tohoto editoru.

Nvu je k dostupný pre platformy Linux, Mac OS X a Microsoft Windows. No vďaka Netscape Portable Runtime je možné ho ľahko skompilovať pre množstvo ďalších platforiem.

Stiahnuť ho môžete na oficiálnej stránke: http://net2.com/nvu/download.html

A jazykové balíčky sa dajú stiahnuť na stránke mozilly: http://www.mozilla.sk/download/slovenske-jazykove-baliky/baliky-nvu/

Video ukážky[upraviť]