Virus "Slovenská polícia"

Z CVTI SR | SVS BB | Školská wikiencyklopédia
Verzia z 07:57, 19. marec 2013, ktorú vytvoril Gieci (diskusia | príspevky) (Vytvorená stránka „Pred dvoma mesiacmi sa na Slovensku vírus, ktorý v Európe vyčíňal už od roku 2011, objavil vo väčšej sile. Tvári sa ako hlásenie polície o zablokovaní vášho...“)
(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Pred dvoma mesiacmi sa na Slovensku vírus, ktorý v Európe vyčíňal už od roku 2011, objavil vo väčšej sile. Tvári sa ako hlásenie polície o zablokovaní vášho počítača z dôvodu nálezu pornografie a ilegálnych súborov. Žiada zaplatiť pokutu vydávajúc sa za políciu vždy danej krajiny, kde počítač napadne. Mnohí Slováci dokonca naozaj pokutu uhradili a slepo čakali za počítačom, že sa im odblokuje. Správa falošnej polície totiž zverejnila údaje o tom, že vy ako majiteľ počítača sťahujete filmy, software a iné pirátske kópie. Z toho dôvodu teda mal byť počítač zablokovaný.

Ako sa brániť proti „policajnému“ vírusu?[upraviť]

Bežné rady skúsenejších hovoria o tom, že je dobré odpojiť internet a resetnúť počítač. U niektorých to pomohlo a vírus sa viac nezobrazil. Ak nepomáha, skúste použiť niekoľko rád, ktoré obsahujú tieto stránky, alebo tiež video. Na videu totiž nájdete jednoduchý príklad toho, ako vírus odstrániť cez reštart a SAFE MODE s prácou v sieti. Najskôr v registroch odstránite neželaný zápis a potom v dočasných súboroch v Local Settings a podzložke Temp vo vašom dátovom profile nájdete súbor Efedq.exe, ktorý len zmažete. Presný návod na videu:

EmbedVideo received the bad id "WImwBu9at1M#!" for the service "youtube".

Varovanie: Po spustení systému neklikajte na Tento počítač a ďalej cez ikony, ale choďte cez príkazový riadok.

Tip: príkazový riadok, do ktorého je možné písať príkazy sa vyvoláva klávesovou skratkou tlačidla s logom Windows a písmenom R. Čiže WIN + R. Pre spustenie príkazového riadku je možné napísať „cmd“, v ktorom následne môžete písať príkazy: „regedit“ – úprava registrov a „explorer“ – čo vyvolá možnosť prechádzať zložkami.

Odporúčame antivírusovú ochranu počítača mať neustále zapnutú. Každý takýto pokus sa veľmi rýchlo dostáva do povedomia každého aktualizovaného obranného systému a tak majú informáciu o tom, ako hrozbu rozpoznať, všetky antivírusy.

Celý článok nájdete na stránke: http://zaujimavosti.net/problemove/pocitac-zablokovany-policiou-vinnici-za-mrezami-virus-vsak-pokracuje/