Vypínanie projektoru

Z CVTI SR | SVS BB | Školská wikiencyklopédia
Verzia z 18:52, 11. október 2011, ktorú vytvoril Gieci (diskusia | príspevky) (Vytvorená stránka „Kedy sa oplatí vypnúť projektor a kedy používať režimy standby, mute '''režim STANDBY'''<br> Žiarovka sa fyzicky vypne a ochladzuje ventilátorom. Jej opätovné ...“)
(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Kedy sa oplatí vypnúť projektor a kedy používať režimy standby, mute

režim STANDBY
Žiarovka sa fyzicky vypne a ochladzuje ventilátorom. Jej opätovné zapnutie nie je okamžite možné. Projektor to dáva jasne najavo blikaním (prípadne niečim podobným). Po ochladení žiarovku hneď zapne. Môže to trvať cca 5 minúť kým žiarovka bude mať znova plný výkon.

funkcia MUTE
MUTE by malo správne fungovať tak, že len začierni LCD, prípadne vloží clonu pred objektív. V tomto prípade samozrejme žiarovka trvalo svieti a po uvoľnení Mute je okamžite k dispozícií obraz.
Nie je ale vylúčené, že nové typy žiaroviek vedia bežať v dvoch režimoch. A v režime MUTE znížia svoj výkon. Pomáha to dlhšej životnosti žiarovky. V každom prípade žiarovka stále svieti a uberá tak na svojej životnosti.


V prípade, že potrebujete obraz vypnúť na čas dlhší než je znovu zapínacia doba, tak sa jednoznačne oplatí použiť funkciu STANDBY. Napríklad na 20 minútová prestávka, prázdna hodina a pod.
Veľa projektorov po dochladení na určitú teplotu vypnú ventilátor, prípadne znížia otáčky a žiarovka sa môže znova zapnúť, alebo sa dochladzuje samovoľne.
Vypnutý ventilátor znamená nižší hluk v miestnosti.

Pokiaľ potrebujete obraz vypnúť na kratší čas ako je daný cyklus, prípadne aj na dlhší čas, ale potrebujete mať okamžitý obraz (napríklad dlhšia prestávka zobrazenia v prednáške, prípadne krátka prestávka 5 minút a pod.), tak vtedy sa oplatí použiť funkciu MUTE.


Fyzické vypnutie projektora sa neodporúča. Pri opätovnom zapnutí napájania a nevychladnutej žiarovke to môže znamenať jej trvalé poškodenie. Preto pred odpojením projektora by sa mala žiarovka nechať úplne vychladiť.