Nabíjanie batérií
Obsah
Ni-Mh batéria trpí pamäťovým efektom[upraviť]
Niklovo-metalhydridové batérie boli klasikou 90. rokov 20. storočia. Ni-Mh batérie môžeme dodnes nájsť v niektorých starších prístrojoch, ako sú staršie typy notebookov, videokamier či akunáradia. Pre tento druh batérií je typický pamäťový efekt, ktorý vzniká tým, že batériu nabíjame vtedy, keď nie je ešte stopercentne vybitá, alebo ju nenabíjame do stavu úplného nabitia.
Kapacitu zničenú pamäťovým efektom možno čiastočne obnoviť formátovaním batérie. Formátovanie batérie vykonávame tak, že ju necháme úplne vybiť a následne úplne nabiť. Formátovanie vykonávame aspoň dvakrát či trikrát za sebou. V prípade Ni-Mh batérií ho opakujeme aspoň raz za tri mesiace, aby sme zmiernili znižovanie kapacity.
Ni-Cd batérie už sú zastarané[upraviť]
Niklovo-kadmiové batérie nájdeme už len v naozaj starých typoch fotoaparátov či kamkordérov. Priemerná doba nabíjania je od 45 minút až do 2 hodín, ale kapacita týchto batérií je v porovnaní s novšími druhmi nižšia. Veľká nevýhoda je takisto pamäťový efekt, ktorý sa pri Ni-Cd batériách prejavuje najvýraznejšie. Práve pre pamäťový efekt sa musia nabíjať až vtedy, keď sú úplne vybité.
Raz za mesiac treba vykonať formátovanie. Pri nabíjaní nesmie batéria zostať v nabíjačke dlhšie ako 24 hodín, pretože by došlo k nadmernému prebitiu. Pri ich prebíjaní totiž dochádza k nadmernému zahrievaniu a následnému poklesu kapacity.
Li-Ion nenechávajte hĺbkovo vybiť[upraviť]
Lítiovo-iónové batérie sú aktuálne najpoužívanejším druhom batérií. Nájdeme ich takmer vo všetkých moderných prístrojoch. O Li-Ion batériách sa až donedávna súdilo, že na rozdiel od starších typov batérií netrpia pamäťovým efektom. Vedcom sa však podarilo túto dlho platnú dogmu vyvrátiť.
V laboratórnych podmienkach sa pri Li-Ion batériách pamäťový efekt skutočne prejavil, jeho účinok je však zanedbateľný. Toto zistenie teda rozhodne neznamená, že by sa Li-Ion batérie mali hĺbkovo vybíjať a nabíjať. Li- Ion batérie sa môžu vybíjať pri bežnom používaní len čiastočne. Úplné vybíjanie môže týmto moderným batériám dokonca škodiť. V jeho dôsledku môže totiž dochádzať k rýchlejšiemu znižovaniu kapacity a predlžovaniu doby nabíjania.
10 dôležitých tipov ako správne nabiť telefón/tablet a vyhnúť sa tak poruche:
- Životnosť lítium-iónovej batérie znižuje nabíjanie - teoreticky by mali zvládnuť 700-1000 nabíjacích cyklov
- Nie je nabíjací cyklus ako nabíjací cyklus - jeden cyklus je z 0% na 100%.
- Nenechávajte telefón na nabíjačke dlhšie ako je treba - ak ho tam nechávate dlhšie, riskujete zníženie kapacity. Pri novších zariadeniach by sa to malo stať problémom až po 24+ hodinách
- Lítium-iónové batérie nie je nutné naformátovať
- Prečo sa telefóny predávajú s 40% – 50% nabitím? - jedná sa o optimálne nabitie týchto batérií. Ak plánujete zariadenie/batériu uskladniť, vybite/nabite ju na tých 40% - 50%
- Pomalšie nabíjanie je lepšie než rýchlejšie nabíjanie
- Telefóny a tablety majú limit v rýchlosti nabíjania
- Nevybíjajte batériu na 0% - pravdepodobne sa zníži ich celková kapacita
- Nabitie z 0% na 100% je to isté ako nabitie z 50% na 100%
- Prečo trvá nabíjanie z 95% na 100% tak dlho? - Android sa snaží nabíjať ju pomaly aby ju náhodou neprebil a neznížil tým jej celkovú kapacitu
Li-Pol batérie môžete nabíjať v akejkoľvek fáze vybitia[upraviť]
Lítiovo-polymérové batérie sú zatiaľ najpokročilejší zo všetkých uvedených druhov. Možno ich označiť za zlepšenú verziu Li-Ion batérie, ktorá neobsahuje kvapalinu, ale gélový elektrolyt. Vďaka gélu sú batérie Li-Pol veľmi tenké a objavujú sa v rôznych tvaroch.
Batérie typu Li-Pol netreba pred použitím formátovať, pamäťový efekt je pri nich prakticky úplne potlačený. Tieto batérie sú citlivé na presné nabíjanie, preto je pri Li-Pol akumulátoroch nevyhnutné používať iba nabíjačky dodávané výrobcom.
zdroj: ictmanazer.cz