OpenDocument Format

Z CVTI SR | SVS BB | Školská wikiencyklopédia
(Presmerované z ODF)
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Formát OpenDocument (ODF), skrátené z OASIS Open Document Format for Office Applications (Otvorený dokumentový formát pre kancelárske aplikácie), je otvorený formát súboru na ukladanie a vzájomnú výmenu upravovateľných kancelárskych dokumentov, ako sú napríklad textové dokumenty (vrátane obežníkov, správ, a kníh), tabuľkových hárkov, grafov, a prezentácií. Túto normu vyvinulo priemyselné konzorcium Organizácia za presadzovanie noriem pre štruktúrované informácie (OASIS), na základe formátu, ktorý bol pôvodne vytvorený pre kancelársky balík OpenOffice.org. ODF bol schválený ako norma OASIS 1. mája 2005. Formát OpenDocument je od 3. mája 2006 štandardizovaný Medzinárodnou organizáciou pre normalizáciu ako štandard ISO/IEC 26300.

Štandard ODF spĺňa podmienky tzv. otvoreného štandardu, pretože bol spoločne vyvinutý viacerými organizáciami vo verejne prístupnom procese, je verejne dostupný, môže byť implementovaná kýmkoľvek bez obmedzenia a má viacero nezávislých implementácií. Formát OpenDocument je otvorenou alternatívou k proprietárnym dokumentovým formátom vrátane populárnych, ale nedokumentovaných formátov DOC, XLS, a PPT, ktoré používa Microsoft Office, ako aj formátu Microsoft Office Open XML (tento posledný formát má rozličné licenčné požiadavky, ktoré zabraňujú niektorej konkurencii aby ho používala). Organizácie a jednotlivci, ktorí ukladajú svoje údaje v otvorenom formáte, akým je aj OpenDocument, sa vyhnú viazanosti na jediného poskytovateľa softvéru, čím slobodne môžu prejsť na iný softvér v prípade, ak ich poskytovateľ ukončí činnosť, zvýši ceny, zmení svoj softvér, alebo zmení svoje podmienky licencovania softvéru na menej výhodné.

OpenDocument je jedinou normou pre upravovateľné kancelárske dokumenty, ktorá prešla bezpečnostnou previerkou nezávislého uznávaného štandardizačného orgánu, bola implementovaná viacerými poskytovateľmi softvéru, a môže byť implementovaná akýmkoľvek dodávateľom (vrátane proprietárnych poskytovateľov softvéru, ako aj vývojárov používajúcich open source softvérové licencie ako GNU LGPL alebo GNU GPL).