Debian

Z CVTI SR | SVS BB | Školská wikiencyklopédia
Verzia z 23:38, 24. október 2014, ktorú vytvoril Gieci (diskusia | príspevky)
(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
Debian 7 Wheezy

Debian je jednou z najstarších linuxových distribúcií a silné postavenie má najmä v serveroch. Špeciálne obľúbený je u dlhoročných a tzv. hardcore používateľov Linuxu.

Navyše sú z tejto distribúcie odvodené aj viaceré desiatky ďalších distribúcií, vrátane najpopulárnejšej desktopovej distribúcie Ubuntu.

Distribúcia Debian je konzervatívna, jej stabilná verzia výchadza len raz za dva roky a väčšinu času tak najnovšia stabilná verzia nie je postavená na najnovších verziách softvéru. V prípade niektorých softvérov stabilná verzia už ani pri vydaní vzhľadom na dlhý vývojový cyklus neobsahuje aktuálne nové verzie.

Posledná predchádzajúca verzia 6.0 Squeeze bola vydaná vo februári 2011.

Jednou z najväčších systémových noviniek v Debiane 7.0 je tzv. multiarch podpora, podpora inštalovania balíčkov pre rozličné architektúry v jednej inštalácii operačného systému. To umožňuje najmä na 64-bitovej inštalácii používať proprietárne 32-bitové programy, pre ktoré neexistuje 64-bitová verzia, ale tiež jednoduchší vývoj pre iné platformy.

V novej verzii pribudli zároveň nástroje a podpora pre vytváranie privátneho cloudu pomocou Debian serverov, OpenStack a Xen Cloud Platform.

Priamo v oficiálnych repozitároch sú k dispozícii multimediálne kódeky a prehrávače, zlepšený bol inštalátor a podporované je inštalovanie a natívne bootovanie na UEFI, Secure Boot zatiaľ podporovaný nie je.

Wheezy prináša samozrejme nové verzie softvérov, napríklad Gnome 3.4, KDE 4.8.4, Xfce 4.8, MySQL 5.5.30, PostgeSQL 9.1 a samotné linuxové jadro vo verzii 3.2. Verzia jadra 3.2 bola vydaná už v januári minulého roka a je aktuálne predposlednou verziou s dlhou podporou, pred verziou 3.4 z mája 2012.

V najnovších hlavných verziách nie sú napríklad Samba 3.6.6, LibreOffice 3.5.4, MySQL. Nepopulárnou voľbou pre časť užívateľov je vzhľadom na vývoj upstream projektu Gnome použitie Gnome 3.4 s rozhraním Gnome Shell a absencia podpory Gnome 2. Projekt Gnome síce už sprístupnil kvalitnejšie klasické prostredie pripomínajúce Gnome 2, dostupné je ale až vo verzii Gnome 3.8.

Ďalšími novinkami vyzdvihovanými Debianom sú použitie ext4 ako štandardného súborového systému, voliteľná podpora systému manažmentu služieb systemd namiesto SysVinit, zahrnutie jadier linux-image-rt-amd64 a linux-image-rt-686-pae s podporou real-time funkcií.

Stiahnuť si ho môžete na oficiálnej stránke http://www.debian.org/distrib/