Windows 8

Z CVTI SR | SVS BB | Školská wikiencyklopédia
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
Plocha Windows 8
Panoramatická obrazovka Windows 8

Windows 8 je nová verzia operačného systému Windows NT, ktorá je nástupcom Windows 7. Uvedenie finálnej verzie Windows 8 sa konalo v októbri 2012. Vydaná bolo 32-bitová a 64-bitová verzia pre procesory x86 a verzia pre SoC a ARM procesory (používané v mobilných zariadeniach). Viditeľné zmeny sú vo vzhľade, kde je použitý Ribbon design. Kvôli zmenám v jadre systému môže dochádzať k nekompatibilite niektorých ovládačov. Systém beží aj na starších stolových počítačoch a notebookoch a taktiež aj na tabletoch s architektúrou ARM.

Minimálne hardvérové požiadavky
Architektúra IA-32 (32-bit) x86-64 (64-bit)
Processor 1 GHz
Pamäť RAM 1 GB 2 GB
Grafická karta DirectX 9 grafické zariadenie s WDDM 1.0 alebo lepším ovládačom
Voľné miesto na HDD 16 GB 20 GB

Inštalácia systému

Nakoľko nejde o úplne nový systém, (číslo verzie Windows 7 je 6.1 a Windows 8 je 6.2) inštalácia systému je identická s inštaláciou systému Vista alebo Windows 7. Žiadne nové kroky sprievodcu, čo je pozitívne najmä pre menej skúsených užívateľov - ak ste raz nainštalovali nejakú z predchádzajúcich verzií systému Windows, nový systém nebude žiaden problém. Po ukončení inštalácie je užívateľ vyzvaní k zadaniu Live ID prihlasovacích údajov. Samozrejme je stále možné vytvoriť regulárne lokálne konto v systéme a prihlasovať sa pomocou neho

Nové rozhranie

Nové prostredie by sa dalo prirovnať k animovanej verzii domácej obrazovky iOS, ktorá však namiesto zaoblených rohov u ikon ponúka dlaždice. Navyše sa všetky aplikácie pridávajú do akéhosi nekonečného filmového pásu, ktorý je možné triediť do jednotlivých skupín; tie je navyše možné premenovať, no Microsoft na to upozorňuje len na jednej so svojich skrytých stránok, preto si nový používateľ môže myslieť, že sa táto možnosť v operačnom systéme nenachádza. K tomuto kroku sa musíte najprv prepnúť do režimu zobrazenia skupín, v ktorom následne klepnete na niektorú z nich pravým tlačítkom a vyberiete možnosť premenovať. Najzákladnejšia z nich, ktorú uvidíme hneď po prvom spustení systému, by sa dala pomenovať ako “systémové aplikácie”. Ponúka prístup k pracovnej ploche, e-mailu, správam, prehliadaču Internet Explorer, službám Xbox LIVE a Microsoft Store a ďalším.

Pracovná plocha systému operačného systému Windows prešla len drobnou zmenou jej prostredia, Microsoft z novej podoby odstránil staré známe tlačítko Štart, čo pre dlhodobých používateľov starších verzii tohto systému môže byť pomerne frustrujúce.

Okrem prístupu k aplikáciam špeciálne navrhnutým pre toto prostredie má človek unikátnu šancu vidieť widgety v takej podobe, akej mu nezavadzajú. Widgety, či mini-aplikácie boli predstavené už pri Mac OS X 10.4 Tiger a Windows Vista. Tieto doplnky sa však nemusia každému páčiť a tak prichádza Microsoft s riešením, ktoré dáva drobným aplikáciam nový rozmer. Widgety si môžete teraz tvoriť totiž vy sami a rovnako si ich môžete i plne prispôsobovať.

Ďalšou dôležitou vlastnosťou nového systému je tzv. Charms Bar. Bočná lišta vychádzajúca z pravého rohu obrazovky nahrádza dôležité funkcie predchádzajúceho Štart tlačítka, medzi ktoré patrí vyhľadávanie, nastavenia, zdieľanie súborov, externé monitory a tiež i prístup k ponuke Štart, ktorú je možné spustiť ďalšími dvoma, podstatne rýchlejšími spôsobmi.

Vyhľadávanie je teraz v porovnaní s Windows Vista a Windows 7 omnoho rýchlejšie, avšak stále nie najdokonalejšie. Po napísaní slova máte totiž bežne otvorenú sekciu “Aplikácie”, a teda ak hľadáte konkrétny súbor či nastavenia, musíte klepnúť na jednu z týchto dvoch kategórii. Nový operačný systém vám však prácu uľahčuje a po napísaní vyhľadávaného výrazu vám Windows podľa dostupných súborov skúsi vypísať ďalšie námety na kľúčové slová, ako aj vypíše počet výsledkov pri každej z troch kategórii. Okrem toho vám Vyhľadávanie umožní vyhľadať pojem v konkrétnej aplikácii, napríklad obchode Store či aplikácii Wikipedia, ktorú je možné bezplatne z tohto obchodu stiahnuť. Rýchlosť je skutočne na vysokej úrovni a podľa testov dosahuje úrovne Spotlight u systémov OS X a iOS, ktoré je takmer okamžité.

Ďalším tlačítkom v bočnej lište je položka Zariadenia, vďaka ktorej je možné celkom rýchlo pripojiť vaše zariadenie k externému monitoru, akým je napríklad LCD televízor. Microsoft si toto praktické riešenie využívané najmä profesionálnymi používateľmi plne uvedomuje a preto svoj nový systém prispôsobil tomuto režimu, čoho výsledkom je i napríklad prítomnosť niekoľkých panoramatických pozadí obsiahnutých už v samotnom systéme.

Technické vlastnosti, výkon

Windows si zachoval i tento rok rovnaké požiadavky ako jeho predchádzajúca verzia a tak pre jeho beh stále stačia 2 GB operačnej pamäte, procesor s frekvenciou 1 GHz a aspoň 15GB voľného miesta na pevnom disku. V prípade pevného disku však ide o celkom diskutabilný detail, keďže systém zaberie tento priestor až časom s príchodom aktualizácii a nového softvéru, ktorý je naň možné nainštalovať. Rozdielna je však minimálna požadovaná veľkosť obrazovky – 1024 bodov na šírku vám síce umožní používať Windows Store, no stále nebude možné možnosti nového rozhrania Metro používať naplno. Pre možnosť upravovania štartovnej ponuky a možnosti pridávania ďalších aplikácii je potreba počítač pripojiť k displeju s rozlíšením aspoň 1366 x 768. Napriek identickým hardvérovým požiadavkom je systém výrazne rýchlejší a teda i lepšie optimalizovaný, o čom ma presvedčila najmä rýchlosť načítavania systému. Kým prepnutie laptopu do režimu hibernácie na Windows 7 trvalo niekedy až dve minúty a následné zapnutie trvalo ďalšiu minútu a pol, v prípade Windows 8 ide o skutočne sekundovú záležitosť i v prípade, keď máte v počítači klasický pevný disk miesto SSD. Na testovacom notebooku sa po zaklapnutí krytu vypol už po 8 sekundách a na ďalší deň sa prihlasovacia obrazovka systému objavila približne po 15. sekunde od zapnutia, teda šlo o niekoľkonásobné zrýchlenie pri zachovaní rovnakých súborov na disku.

Windows 8.1 - Zachraňuje povesť Osmičky

Microsoft sa snaží udržať systém Windows 8 v hre za každú cenu. Jeho nedostatky rieši hutná aktualizácia s číslom 8.1.

Aktualizácia Windows 8.1 známa ako Project Blue má byť akýmsi reštartom kontroverzne prijatého systému Windows 8. Opravuje najpálčivejšie pochybenia pôvodnej verzie. Jednoznačne je však cielená hlavne na dotykové zariadenia.

Ako sa s ňou pracuje? Viac sa môžete dočítať na adrese: zive.sk

Tipy a triky

Problém: Pri aktualizácií win7 na win8 je nutné znovu aktivovať windows (počas inštalácie túto možnosť nemusí ponúknuť)
Riešenie:
spustite cmd ako administrátor a zadajte príkaz: slui 3
Systém Vás požiada o vyplnenie sériového čísla a následne ho aktivujte.

Webináre_pre_učiteľov - video návody, ktoré Vás naučia pracovať s Windows 8 a jeho aplikáciami