Android - klonovanie

Z CVTI SR | SVS BB | Školská wikiencyklopédia
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Funkčný postup - odomyká sa zariadenie (i keď pôvodný recovery bootloader sa dá vrátiť), ale nerobí sa "rootnutie". Pozor, samotný diskový obraz nezálohuje SD kartu, jej obsah treba zálohovať zvlášť.

Vopred musím upozorniť, že postup je "bez záruky" a nezodpovedám za prípadné zlyhanie. Tiež upozorňujem, že klon bude mať rovnaké Device ID a tiež hostname ako originál. Tieto údaje je možné zmeniť, ale treba root a napr. Titanium Backup Pro.

FÁZA 1: Príprava - stačí robiť len raz (s každým zariadením)

 1. Uistite sa, že ide o model tabletu GT-N8010 (na nálepke zo spodnej strany). Stiahnite si potrebný softvér: https://copy.com/qMGt9CURojlJsZe8
 2. Do PC je potrebné nainštalovať Samsung ovládač SAMSUNG_USB_Driver_for_Mobile_Phones_v1.5.33.0.exe (ak niekto má nainštalovaný balík Kies, už ho má a nemusí nič inštalovať)
 3. Vypnite tablet. Zapnite ho špeciálnym chvatom: Stlačte Volume Down (pri vypínači), držte stlačený, k tomu stlačte Power (vypínač) a oba držte stlačené, kým sa neobjaví "Warning!" obrazovka s výstražným trojuholníkom. Vtedy uvoľnite tlačidlá a krátko stlačte Volume Up (ďalej od vypínača).
 4. Zapne sa "ODIN MODE" so zeleným panáčikom Android. Na PC pustite nachystaný Odin3 v3.09.exe, USB káblom pripojte tablet k PC (radšej nepoužívajte predné USB porty ani žiaden USB hub). Ak je všetko v poriadku (funkčný ovládač i kábel), "rozsvieti" sa tam belasou farbou kolonka s textom napr. "0:[COM10]"
 5. V aplikácii Odin3 stlačte tlačidlo AP, vyberte súbor N8013-CWM-noTouch-6.0.3.6.tar a stlačte Start - po pár sekundách sa objaví nápis "RESET!" a tablet sa reštartuje, odpojte ho od PC.

FÁZA 2: Vytvorenie vzorového obrazu alebo obnova z neho

 1. Ak
  • ide o vzorový tablet, tak si ho perfektne nainštalujte do vzorového stavu.
  • sa jedná o nový tablet, na ktorý idete nahrať vzorový obraz a ešte v ňom nie je nahratý, tak ho zapnite. Ak je nový, preskočte všetky tie úvodné kroky, netreba nič, len chvíľu počkať. Potom pripojte tablet k PC (spoľahlivé porty vzadu) a pozrite sa mu na úložisko (cez "Tento počítač" / Prieskumník). Zmažte všetky priečinky i súbory (ak niečo vyslovene nechcete ponechať) a nahrajte tam z PC všetky zálohované priečinky a súbory (vrátane diskového obrazu clockworkmod). Ak sa Windows pýta, či naozaj chcete nahrať nejaký súbor, dajte Áno a nech sa už nepýta.
 2. Vypnite tablet a odpojte od PC. Opäť naň použijeme špeciálny donucovací chvat, teraz iný: Stlačte Volume Up (ďalej od vypínača), držte stlačený, k tomu stlačte Power (vypínač) a oba držte stlačené, kým sa neobjaví nápis "Samsung GALAXY Note 10.1", potom obe tlačidlá uvolnite, objaví sa ClockworkMod Recovery (ten sme tam dostali v prípravnej fázi).
 3. Pripojte tablet na nabíjačku. V Recovery menu sa dá pohybovať tlačidlami hlasitosti, potvrdenie akcie sa vykoná stlačením vypínača.
 4. Ak
  • ide o vzorový tablet, vojdite do ponuky "backup and restore" a zvoľte "backup" a čakajte.
  • je to obnovovaný / nový tablet, tak zvoľte "wipe data/factory reset", potvrďte "Yes", potom "backup and restore" a tam "advanced restore", zvoľte konkrétny vzorový obraz, zvoľte len obnovu "Restore data" (aplikácie a nastavenia), potvrďte a čakajte. Po skončení je možné zmazať image z flash pamäte cez ponuku "delete" (ale keď ho necháme, ďalšia obnova bude veľmi pohodlá a rýchla)
 5. Vykonáme reštart - pozor, nestláčajte vypínač, lebo znovu spustíte zálohovanie. Pomocou tlačidiel hlasitosti zvoľte "Go Back", "reboot system now" a No.
 6. Ak
  • ide o vzorový tablet, pripojte ho k PC (spoľahlivé porty vzadu) a pozrite sa mu na úložisko (cez "Tento počítač" / Prieskumník). Nahrajte si do počítača všetky priečinky a súbory, potom prípadne môžete zmazať priečinok zálohy (clockworkmod), ak ho tam nechcete pre budúcu obnovu.
  • je to obnovovaný / nový tablet, po nabootovaní ho môžete pripojiť k PC a zmazať priečinok zálohy (clockworkmod) - alebo si ho nechajte pre budúcu obnovu.

Pozn. k Faza 2 - bod 4.: V prípade potreby je možné obnoviť zo zálohy aj "system" - tam by mali byť systémové aplikácie a samotný Android, ktorý môže byť v zálohe aj starší ako na tablete, takže zväčša to môže byť nežiadúce, ale zase ak máme obraz novšieho systému, takto by sa mal dať dostať do druhého zariadenia bez sťahovania z internetu. Neskúšal som to.


Žiaľ, niektoré aplikácie nemusia fungovať, ja som zatiaľ narazil len na jedinú - Publero. V takom prípade treba aplikácii "Vymazať údaje". Prípadne by možno pomohlo spraviť aj rootnutie a cez Titanium Backup zazálohovať aplikácie, to som zatiaľ neskúšal.

Je možné využiť aj slot pre microSD a nahrať si diskový obraz tam. Potom by bod 6B spočíval len v nahratí tohoto obrazu na kartu a v 9B by sa mohla vnútorná flash zmazať cez "mounts and storage -> /format sdcard" a potom obnova z microSD cez "restore from external sdcard". Lenže potom by sa i tak cez kábel nahrávali tie priečinky odložené (v nich môžu byť nejaké dáta - napr. hudba, fotky, mapy, slovníky, ...) Nepodarilo sa mi sprístupniť sdcard (vnútorná flash) v recovery režime, hoci napr. na mojom mobile to ide. Takže sa dá k nej dostať a nahrávať tam len po nabootovaní Androidu.

Inak celý ten postup (teda vrátane prípravy recovery a nahrávania obrazu) trvá pre jeden tablet asi 10 minút. Pritom sa dajú robiť paralelne 2 (jeden sa obnovuje na nabíjačke, druhý sa nahráva z PC). Keď už je na ňom nahratý obraz, tak obnova (napr. počas školského roka) je už len otázkou pár minút, stačia kroky 7-10.

Návod nám poskytol pán Ing. Dušan Zervan (MikroTik Certified Network Associate)