Solaris

Z CVTI SR | SVS BB | Školská wikiencyklopédia
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Solaris je unixový operačný systém vyvíjaný spoločnosťou Sun Microsystems, ktorá ho dodáva s počítačom s vlastným procesorom SPARC (architektúra RISC), ale aj pre bežné IBM PC (IA-32 a x86-64). Je to proprietárny systém, avšak mnoho jeho súčastí je open source.

Napriek pôvodne značnej integrácií s počítačmi Sun, používanými prevažne ako výkonné pracovné stanice pre grafické aplikácie a neskôr aj servery, existuje implementácia Solarisu pre architektúru x86 a dokonca aj x86-64. V rámci projektu OpenSolaris potom ešte existuje port na architektúru PowerPC a S390.

Pôvodný SunOS bol založený na BSD vetvy Unixu, počas vývoja verzie 5 ale došlo k prechodu na System V. Táto verzia bola distribuovaná ako Solaris 2.0. Názov SunOS je stále používaný pre operačný systém sám o sebe, Solaris je potom SunOS s grafickým prostredím ONC+ a sieťovými a ďalšími aplikáciami.

Solaris sa vyznačuje robustnosťou a stabilitou, dobre zvláda SMP konfigurácie s veľkým množstvom procesov (desiatky až stovky). K dispozícií sú najnovšie technológie na monitorovanie a debuggovanie aplikácií, rôzne varianty virtualizácie systému alebo nový typ súborového systému - ZFS.

Sun tiež plánuje implementovať do SOlarisu časti ABI systému Linux, takže bude možné natívne spúšťať programy pre tento systém. Pôvodný projekt s kódovým názvom Janus bol pretvorený v implementačne čistejšom projekte BrandZ, ktorý bol už integrovaný do projektu OpenSolaris. Do 10ky bol spätne backportovaný v rámci aktualizácie.

Zdrojové kódy Solarisu boli až na malé výnimky uvolnené pod licenciou CDDL. Projekt bol zahájený 14.4.2005 a ukončený v roku 2010.