Kategória:Monitory

Z CVTI SR | SVS BB | Školská wikiencyklopédia
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Na čo by ste mali dávať pozor pri kúpe monitora.

  • Veľkosť obrazovky a pozorovacia vzdialenosť

Veľkosť býva zvyčajne udávaná v palcoch. 1 palec = 2,54 cm. Sú určité odporúčania, ktoré sa odvodzujú od vzdialenosti, z ktorej budete Váš nový LCD pozerať. Ak budete sedieť vo vzdialenosti menšej ako dvojnásobok uhlopriečky, môžete vnímať digitálny šum, pixelové zlomy, riadky obrazovky atď. Ak budete sedieť vo vzdialenosti väčšej ako 5 násobok uhlopriečky, stratíte schopnosť všetky detaily.

  • Pomer strán obrazu

Dnes sú bežne k dispozícii širokouhlé obrazovky s pomerom strán 16:9. Daný pomer sa približuje, k pomeru, ktorý sa používa vo filmovom priemysle.

  • Rozlíšenie

Rozlíšenie Vám udáva počet stĺpcov obrazových bodov takzvaných Pixelov, a počet riadkov obrazových bodov. Súčasné LCD majú rozlíšenie 768 alebo 1080 riadkov.

  • Svietivosť

Jednotkou je candela/m2. To zodpovedá svetlu jednej sviečky na ploche 1m x 1m. Bežné hodnoty sú 450 - 500 cd/m2. V tmavej miestnosti sú nároky na svietivosť nižšie. Pri nastavení vysokej svietivosti by mohlo prísť k únave očí. Vyššia svietivosť je využiteľná pri sledovaní v svetlom prostredí.

  • Kontrast

Uvádza sa buď dynamický, alebo statický kontrastný pomer. Kontrastný pomer udáva, koľkokrát je najtmavší zobrazovaný bod LCD obrazovky tmavší, ako najsvetlejší bod. Pri pomere 500:1 je tmavý bod 500-krát tmavší, ako najsvetlejší bod. Statický a dynamický kontrastný pomer sú navzájom neporovnateľné. Tu je dôležitejšie, koľko odtieňov šedej a teda aj koľko farieb je LCD obrazovka schopná zobraziť. Tiež povrch LCD obrazovky je dôležitý. Svetelné lúče dopadajúce zvonka musia byť absorbované, tak aby sa nerozptyľovali v niektorej vrstve obrazovky a tak príliš nedegradovali hodnoty svietivosti a kontrastu.

  • Pozorovací uhol

Udáva, z akého najväčšieho uhla je obraz na LCD obrazovke pozorovateľný a to horizontálne a vertikálne. Uhol 170 stupňov je dostatočne veľký. Väčšina LCD má pozorovacie uhly 178 vertikálne aj horizontálne.

  • Odozva

Doba, ktorá je potrebná aby farba jedného pixela prešla z jedného odtieňa sivej do iného odtieňa sivej (metóda grey-to-grey). Udáva sa v milisekundách. Rôzni výrobcovia môžu uvádzať hodnoty merané rôznymi metódami a preto tieto hodnoty nemusia byť porovnateľné. V súčasnosti majú LCD odozvu 8ms alebo menej.

  • Podsvietenie

Používa sa buď CCFL - podsvietenie katódovými žiarivkami alebo novšie podsvietenie LED diódami. Podsvietenie LED diódami prináša viditeľne kvalitnejšie zobrazenie, čo sa týka farby, hodnoty jasu a kontrastného pomeru.

  • ClearLCD

Odozva, teda schopnosť tekutých kryštálov prejsť z bielej farby do čiernej a späť je fyzikálne limitovaná. Technológia ClearLCD za pomoci podsvecovania jednotlivých častí obrazovky na čas kratší, ako je odozva kryštálov (scanning backlighting) túto nevýhodu zmenšuje a opticky hodnoty odozvy vylepšuje.

Monitory do 120 €[upraviť]

Model Cena (04.09.2014)
Acer V206HQ od 63 € heureka.sk
Philips 203V5LSB od 69 € heureka.sk
Samsung S22D390HS od 110 € heureka.sk

Monitory do 150 €[upraviť]

Model Cena (04.09.2014)
Samsung S24D300HS od 121 € heureka.sk
Samsung S24D390HL od 125 € heureka.sk
Dell P2414H od 150 € heureka.sk

Monitory do 200 €[upraviť]

Model Cena (04.09.2014)
BenQ GW2760HM od 152 € heureka.sk
Samsung T24D390 od 178 € heureka.sk
LG 25UM65 od 181 € heureka.sk