Kategória:VMware

Z CVTI SR | SVS BB | Školská wikiencyklopédia
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

VMware, Inc. je vývojárom proprietárneho virtualizačného softvéru pre počítače založené na architektúre x86, ako napr. VMWorkastation alebo VMware ESX Server. Spoločnosť má pobočky v Palo Alto (USA - Kalifornia), San Francisku a Bangalore (India). Program VMware je možné požívať na hostiteľských platformách Microsoft Windows, Linux a Mac OS X (Apple Macintosh).

Spoločnosť sa 6. augusta 2008 stala členom Linux Foundation.

Riešenie pre desktopy:

  • VMware Workstation vydala spoločnosť ako svoj prvý produkt v roku 1999. Tento softvér umožňuje užívateľom používať rôzne inštancie operačných systémov architektúry x86 na jedom PC.
  • VMware Player je „prehrávač“ virtuálnych strojov vytvorených produktami VMware, ktorý dokáže iba spustiť už hotové virtuálne stroje a dokáže minimálne ovplyvňovať ich stávajúcu konfiguráciu. Je ponúkaný zadarmo a čiastočne aj ako opensource.
  • VMware Fusion umožnil rovnakú funkčnosť aj pre platformu Macintosh s procesormi Intel so zachovaním kompatibility s virtuálnymi strojmi vytvorenými ostatnými produktami VMware

Serverové riešenia:

  • VMware Server je virtualizačný nástroj zadarmo pre servery. Tento nástroj je ponúkaný skôr ako možnosť vyskúšať si virtualizované riešenie zadarmo s tým, že pokiaľ zákazník bude myslieť na nasadenie virtualizácie pre servery vážne, nasadí už platené riešenie v podobe VMware Infrastructure. VMware Server je ponúkaný čiastočne aj ako opensource.
  • VMware Infrastructure je balík riešení založený na pôvodnom samostatnom produkte VMware ESC Server spolu s ďalšími doplnkami a službami. VMWare ESX Server je samostatný virtualizačný nástroj dodávaný s vlastným operačným systémom na báze Linuxu (konkrétne RedHat Linux). Kvôli stabilite a vysokému výkonu tohoto systému je obmedzený zoznam podporovaných zariadení, ktoré musí spĺňať certifikát pre tento produkt. Ďalšou podmienkov pre nasadenie je použitie minimálne dvoch pevných diskov (na jednom je systém a na druhom virtuálne stroje a ďalšie údaje). Okrem samotného ESX Servera v základnom balíčku VMware Infrastructure je možné priplatiť podporu NAS, multiprocessing pre virtuálne stroje a ďalšie vlastnosti.

Správa VMware Infrastructure prebieha pomocou webového rozhrania alebo pomocou nástrojov VMware ACE a pod.

Ďalšie produkty VMware

  • VMware Converter - nástroj slúžiaci k prenosu skutočne bežiaceho operačného systému za chodu do virtuálneho stroja
  • VMware Capacity Planner - nástroj pre plánovanie využitia zdrojov ponúkaných hostiteľským počítačom
  • VMware ACE - nástroj pre správu virtuálnych strojov a vytváranie balíčkov s virtuálnymi strojmi k ich následnej distribúcií a nasadeniu

Stránky v kategórii „VMware“

Táto kategória obsahuje iba nasledovnú stránku.