Windows Vista

Z CVTI SR | SVS BB | Školská wikiencyklopédia
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Windows Vista je verzia operačného systému Windows od firmy Microsoft. Pôvodne bola známa pod kódovým menom Longhorn, oficiálny názov Windows Vista bol predstavený 22. júla 2005.

Dňa 27. júla bola uvedená prvá betaverzia, ktorá je oficiálne k dispozícii vývojárom na MSDN, neoficiálne na mnohých P2P sieťach. Konečná verzia bola uvedená v USA 31. januára 2007 a na Slovensku 15. marca 2007. Je dostupná aj anglická verzia edície Windows Vista Enterprise, ktorá je však dostupná len veľkým spoločnostiam. Ostatné edície sa dostali do fázy "Release To Manufacturing (RTM)". Windows Vista prichádza teda na trh približne päť rokov po predchádzajúcom operačnom systéme pre osobné počítače od Microsoftu, Windows XP.

Windows Vista disponuje mnohými novými funkciami a tiež zmeneným grafickým rozhraním nazvaným Aero, vylepšeným systémom vyhľadávania, množstvom bezpečnostných vylepšení a nanovo prepracovanými protokolmi počítačových sietí, systémov podpory zvuku, tlače a zobrazovania. Vista tiež zjednodušila komunikáciu medzi počítačmi v sieti, zdieľanie súborov, nastavovanie hesiel a prácu s digitálnymi médiami a externými zariadeniami. Táto verzia systému Windows sa však nestretla s veľkým ohlasom, pretože vyžaduje náročnejšie hardvérové podmienky. Spomaľuje ju aj nová platforma Aero a zbytočné grafické prvky. Pomalšie je aj presúvanie a kopírovanie súborov. Nie je vhodná na náročné grafické hry. Navyše je dosť pomalšia v porovnaní so systémom Windows XP, ktorý je dnes 2. najpoužívanejšou verziou systému Windows. Oficiálne ukončenie podpory Windowsu Vista SP2 bude 11 Apríl 2017.