Zenoss

Z CVTI SR | SVS BB | Školská wikiencyklopédia
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

stránka programu http://www.zenoss.com/

Je to komplexný dohladový systém. Verzia Zenoss Core je zadarmo.

Jeho primárna funkcia, podobne ako Nagios je ohlasovať stavy, ale okrem toho z vybraných sledovačov vytvára grafy. Tie sú buď už preddefinované, alebo si ich môžete ručne dodefinovať.

Je množstvo Zenpackov na sledovanie zariadení rôzneho druhu. Okrem SNMP protokolu podporuje aj Telnet a SSH pripojenie, či WMI pod Windows.

Platená verzia Enterprise má v sebe firemne overené Zenpacky a tiež závyslostný graf.

Výhodou je, že nie je napísaný v PHP ale v jazyku Python. Takže tomu zodpovedajú aj rýchlostné reakcie.

Systém je postavený na princípe kolektorov, ktoré zbierajú údaje a odosielajú ich do centrálnej databázy. Pri prílišnom zaťažení jedného servera je možné vytvoriť ďalší kolektor, a hlavný server odľahčiť, prípadne postaviť kolektor na opačnej strane pomalej linky a pod.

Čo sa týka vyčítavania informácií, tak sú k dispozícií asi všetky známe metódy. Niekedy je to až na škodu. Ak napríklad zabudnete vypnúť nejakú metódu, tak sa v logoch generujú zbytočné hlášky.

Celé sledovanie je postavené na základe delenia do tried usporiadaných v strome. Nastavenie sledovania vo vyššej vrstve sa automaticky prenáša na podtriedy.

Program má ešte jednu peknú vlastnosť pre veľké rozľahlé siete. Zenoss má v sebe priamo google maps API. A teda stačí zadať overovací kľúč a na základe zadanej adresy vidíte pozíciu budovy priamo v google mape. Cacti má túto funkciu ako doplnkový Plugin.