Speedmeter
Z CVTI SR | SVS BB | Školská wikiencyklopédia
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
Speedmeter, alebo merač rýchlosti, slúži na meranie rýchlosti vášho internetového pripojenia.
A ako vlastne funguje?
- Keď si chceme otestovať rýchlost sťahovania (download), tak náš prehliadač pošle požiadavku na príslušny server. Väčšinou je to server na ktorom beží konkrétny speedmeter. Server nám pošle balík s presnou veľkosťou dát. A podľa času za ktorý náš počítač stiahne balík dát, tak speedmeter vyhodnotí rýchlosť nášho pripojenia.
- Rýchlosť odosielania (upload) funguje podobne len s malým rozdielom. S tým, že za aký čas náš počítač odošle balík dát na server, ktorý vyhodnotí náš upload.
Pred spustením, aby údaje boli čo najpresnejšie je nutné:
- dočasne vypnúť antivírusový program, ktorý kontroluje sťahovanie dát z internetu
- dočasne deaktivovať firewall, či rôzne rozšírenia prehliadača, ktoré môžu ovplyvniť načítavanie stránok
- dočasne deaktivovať všetky ostatné programy, ktoré môžu meranie ovplyvniť, najmä tie, ktoré aktívne využívajú prístup k internetu (skype, torrent, downloader, ...)
- počas meranie nevykonávať žiadne úkony, ktoré môžu ovplyvniť rýchlosť sťahovania/odosielania dát. (napr. prezeranie videí na internete, načítavanie webových stránok, ...)
- merať pomocou moderných prehliadačov (Google Chrome, Mozilla Firefox 3.6+, Internet Explorer 8+, Opera)
- test spustiť až po úplnom načítaní webovej stránky a pozatvárať všetky ostatné karty stránok (prípadne ďalšie otvorené prehliadače)
Speedtestre[upraviť]
- http://www.speedmeter.de/speedtest - nemecký speedtester, ktorý ponúka okrem testovania downloadu a uploadu aj otestovanie ping spojenia na Váš počítač a
- http://www.speedtest.net - jeho veľká výhoda spočíva v tom, že vyberá server na základe polohy a dostupnosti. Čím výrazne znižuje zaťaženia jednotlivých serverov a dáva väčšiu pravdepodobnosť presnejších výsledkov.
Nevýhoda[upraviť]
Problém pri speedmetroch je v tom, že merajú iba rýchlosť spojenia k danému serveru na ktorom je umiestnený (prípadne súbori s ktorými sa pracuje). Výsledok testu je teda daný cestou, ktorú musia dáta prejsť všetkými uzlami k serveru a ich priepustnosť. Ak sú tieto uzly, prípadne samotný server, vyťažené, test môže byť skreslený a údavať nepravdivé údaje.