Kategória:Antivírusové programy

Z CVTI SR | SVS BB | Školská wikiencyklopédia
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Antivírus, alebo Antivírusový softvér je počítačový program, ktorého cieľom je identifikovať a eliminovať počítačové vírusy.

Možno si niektorí dávajú otázku: Potrebujeme antivírusové programy? Myslím, že je jednoznačná odpoveď: ÁNO.

V súčasnosti nechránený počítač nie je len ohrozením toho, kto ho vlastní, ale potencionálne ohrozuje každého ku komu je pripojený. A vzhľadom k tomu, že väčšina počítačov je dnes už pripojená k internetu, šanca že sa vírus rýchlo rozšíri je obrovská.

Ale sú aj dobré správy. Antivírusových programov existuje veľmi vela a dokonca sú niektoré aj úplne zadarmo. Hoci tie, ktoré sú zadarmo nemajú toľko možností ako platený softvér, má to aj svoje výhody. Môžete si vyskúšať viaceré a rozhodnúť sa, ktoré budu pre Vás najvhodnejšie a najviac sa dokážu prispôsobiť Vašej situácií.

Tabuľa uvedená nižšie zahŕňa najnovšie (začiatok roka 2014) laboratórne výsledky pre predajcov, ktorý poskytujú aspoň free verziu svojich produktov.

Laboratórne testy Malware Blocking test
Detekcia Čistenie Ochrana False Positives Výkon Celkovo Všetok Malware Blok URL
Sophos ***** ***** **** ***** ***** *****
BitDefender ***** ***** **** **** ***** ***** 92%
Avast! **** ***** **** ***** *** **** 92% 79%
AVG **** **** ***** ***** **** 97%
FortiClient **** ***** **** ** ** **** 94% 40%
Avira ***** ***** *** **** ***** *** 97%
Emsisoft **** **** ***** ** ** ***
Panda Cloud Antivirus *** ***** **** *** *** *** 92%
360 Internet Security *** ** ***** ***** *** 94%
Norman *** * *** * **
Comodo Internet Security * ***** *** * * 95%

A čo by sme mohli odporúčiť z voľne dostupných na rok 2014?

Malwarebytes Anti-Malware 1.70 - je pravdepodobne najlepší antivírusový nástroj na odvírenie zamorených PC. Počas testovania porazil všetky voľne dostupné a dokonca aj komerčné produkty.

AVG Anti-Virus FREE 2014 - občas má troška problém s nainštalovaním na už zamorené PC, ale po inštalácií už odvedie dobrú robotu a všetko vyčistí. V prípade, že máte čistý systém, ochrana je ešte silnejšia.

Bitdefender Antivirus Free Edition (2014) - ani nebudete poznať, že je naištalovaný vo vašom PC, ale odstráni každý problém na ktorý narazí. Jeho nenápadnosť a jednoduché okno sú skvelé ak chcete silný, tichý a bezplatný antivírus.

Comodo Cleaning Essentials 6 - odporúča sa inštalovať keď vám malware bráni v inštalácií alebo spustení bezpečnostného softvéru. Dokáže si s tým poradiť.

Comodo Internet Security Premium (2013) - spája v sebe firewall a antivírusový program. Tiež dodáva sadu pokročilých funkcií, ktoré budú milovať hlavne technici. Jeho Blokovací systém bezchybne odchytáva veškerý malware, ale rovnaká technológia občas demoluje aj korektne nainštalované programy. Ak si nemôžete dovoliť komerčný produkt, dostanete aspoň primeranú ochranu