Kaskádové štýly

Z CVTI SR | SVS BB | Školská wikiencyklopédia
(Presmerované z CSS)
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Kaskádové štýly alebo CSS (skratka z ang. Cascading Style Sheets) je všeobecné rozšírenie (X)HTML. Konzorcium W3C označuje CSS ako jednoduchý mechanizmus na vizuálne formátovanie internetových dokumentov.

Štýly umožnili oddeliť štruktúru HTML alebo XHTML od vzhľadu.

Prvá verzia CSS (CSS level 1) vznikla už v roku 1996 a umožňovala prácu s písmami, okrajmi a farbami. V roku 1998 bola doplnená o nové možnosti a vznikol CSS level 2. V súčasnosti je podporovaná vo všetkých novších verziách prehliadačov (Internet Explorer, Opera, Mozilla Firefox, Netscape, Safari). Konzorcium W3 práve pracuje na špecifikácií CSS level 3.

Pomocou kaskádových štýlov sa vytvárajú štruktúrované dokumenty, teda oddeľuje sa obsah dokumentu (HTML) od jeho vzhľadu (CSS). Získa sa tým prehľadný a jednoduchý kód. CSS je možné presunúť do externých súborov, zmenší sa tým dátová veľkosť a dá sa jedným súborom zmeniť celý štýl stránky. Cieľom každého webdesignera je vytvoriť stránku tak, aby vyzerala čo najviac podobne v najpoužívanejších prehliadačoch. CSS nezaručuje rovnaké vykresľovanie vo všetkých prehliadačoch. Vzhľadom k rôznym interpretáciam css rôznymi prehliadačmi je nemožné aby stránka vyzerala na pixel rovnako. Najväčší problém v interpretácii css má internet explorer. V súčasnosti sa stránky optimalizujú pre IE verzie 8 a vyššie.