WordPress

Z CVTI SR | SVS BB | Školská wikiencyklopédia
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
Wordpress - ukážka stránky/blogu
Wordpress - ukážka administrácie stránky/blogu

WordPress je jedným z najpoužívanejších CMS systémov na trhu, s ktorým môžete vytvoriť veľmi rýchlo a jednoducho webovú stránku alebo blog.

WordPress je charakterizovaný ako „web publishing tool“ čo môžeme veľmi voľným prekladom nazvať aj blogový systém. Systém je tomuto účelu patrične prispôsobený. Disponuje najmä prepracovaným systémom prispievania „postov“ – článkov. Je veľmi výkonný, zvláda obrovský počet operácii vďaka dobre a moderne navrhnutému jadru. Jadro je vyvíjané stovkami dobrovoľníkov z celého sveta. Pre WordPress existujú tisíce dostupných modulov a tém.

Wordpress je šírený pod licenciou GPL. Interface je moderný a jednoduchý. Editor je postavený na js-editore wymeditor (tinyMCE). Editor je možné prepínať ako do HTML náhľadu tak aj na skutočný náhľad. V menu nájdeme sémanticky rozdelené položky. Medzi najčastejšie používané patrí ponuka médii, kde je možné pridávať multimediálny obsah na vaše stránky (blogy). Ďalej vo wordpresse nájdeme vstavaný PHP editor, aby ste mohli upraviť zdrojový kód Vaších stránok kdekoľvek a to na pohodlnej úrovni dokonca s vyhľadávaním funkcií použitých v kóde.

Inštalácia[upraviť]

WordPress využíva webový server ktorý má rozšírenie PHP s MySQL!

Pokiaľ chcete inštalovať WordPress s integrovaným Slovenským prekladom:

  1. Stiahnite si balík súborov z WordPress Slovensko.
  2. Prekopírujte súbory na váš webový server.
  3. Prejdite do adresára kde sa nachádza vaša inštalácia WordPress pomocou vášho webového prehliadača a postupujte ďalej podľa pokynov.

Ak chcete pridať Slovenčinu do vašej súčasnej inštalácie WordPress:

  1. Stiahnite si preklad (sk_SK.mo súbory) podľa vašej verzie z repozitáru WordPress. Preklad sa nachádza v: [ tags/číslo_vašej_verzie/messages/sk_SK.mo ]
  2. Preklad skopírujte do zložky “wp-content/languages” vašej WordPress inštalácie.
  3. Upravte váš súbor wp-config.php ktorý sa nachádza v koreni adresára WordPress. Vyhľadajte riadok 67 a zmente: define ('WPLANG', ' '); na define ('WPLANG', 'sk_SK');

Pokiaľ nechcete, alebo nemáte svoj vlastný webový server a cez to všetko chcete využívať WordPress, môžete využiť bezplatnú hostingovú službu pre WordPress, wordpress.com.

  • Úprava menu a widgetov