FreeMind

Z CVTI SR | SVS BB | Školská wikiencyklopédia
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
FreeMind

FreeMind je jednoduchý program na tvorbu vašich myšlienkových máp. Jeho ovládanie je intuitívne a po zvládnutí základných klávesových skratiek aj rýchle. Základné funkcie predstavujú vkladanie uzlov, ich „súrodencov“ (iné uzly na rovnakej úrovni) či nasledovníkov (uzly na ďalšej úrovni) a ich úpravy. Presúvanie (kopírovanie) uzlov a ich skupín pomocou metódy Uchop a polož.

Pre počítačovú verziu je prirodzené, že obsahuje možnosť rozbaľovať a zbaľovať podsieť z nadradeného uzla. Dajú sa formátovať jednotlivé vetvy mapy, ich hrúbka, farba, tvar. Môžeme sa rozhodnúť medzi bublinovou alebo vidličkovou vizážou jednotlivých vetiev. K pojmom sa dajú pridať symboly, poznámky, hypertextové odkazy na externé stránky alebo na iné miesto mapy.

Mapy sa dajú exportovať do jpeg, png, svg, obrázkových formátov, do pdf formátu alebo sa dajú uložiť ako webové stránky.

Existuje možnosť textového vyhľadávania v podsieti aktuálneho uzla. Nevýhodou môže byť, že vložené obrázky sa už v programe nedajú upravovať, preto je nutné si ich už predpripraviť skôr než ich v programe použijeme.

K spusteniu programu sú nutné mať nainštalované knižnice Java Runtime Environment.

Program si môžete stiahnuť na nasledujúcom odkaze: http://freemind.sourceforge.net/wiki/index.php/Download
Stručný návod na prácu s programom: http://kniznica.sospreskoly.org/home/course/content.php?_cid=268