XMind

Z CVTI SR | SVS BB | Školská wikiencyklopédia
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
Xmind - Rastlinstvo a živočíšstvo Slovenska

Xmind je nástroj na vytváranie myšlienkových máp. Základné využitie myšlienkovej mapy je brainstorming. Stačí si zvoliť tému, ktorú potom obklopíme všetkými myšlienkami, ktoré nás napadnú. K tým potom následne môžeme priradovať ďalšie, môžeme naznačovať vzťahy medzi jednotlivými položkami a môžeme k nim pripisovať poznámky. Môžeme sa tak učiť, môžeme tak vysvetlovať niečo ostatným, môžeme si iba zrovnávať vlastné myšlienky a pripravovať vlastné projekty.

Vývojári XMind ale šli ešte trošku ďalej. Pripravili šablony pre prahladné spracovanie čitateľského denníku. Ďalej možnosť znázorniť plán priebehu stretnutia. V ponuke sa tiež nachádza správa projektov a štruktúra organizácie. Na webových stránkach sa potom nachádzajú ešte ďalšie šablony.

Zaujímavá je možnosť exportu do formátu HTML, takže je možné použiť myšlienkovú mapu aj ako primitívnu webovú prezentáciu. Export nie je sofistikovaný a ani extra graficky príťažlivý. Je nutné vystačiť si s obrázkom mapy a hierarchickou štruktúrov plnou nadpisov.

Základné ovládanie je jednoduché (chýba česká, slovenská lokalizácia). Stačí si zvyknúť na rozloženie obrazovky a na základné klávesové príkazy - Enter na vytvorenie nového uzla rovnakej úrovne, Tab pre nový uzol nižšej úrovne. Pre pohyb medzi jednotlivými uzlami sa používajú obyčajné kurzorové šípky. Pre väčšinu ďalších možností vkladania prvkov je jednoduchšie využiť ponuku Vložiť alebo panel než napríklad klávesovú skratku Ctrl+] pre vytváranie súhrnu. Ovládanie je intuitívne a dá sa na neho veľmi ľahko zvyknúť.

Nevýhody:

  • absentuje možnosť rozloženia horného panela nástrojov, ktorý obsahuje veľmi neprehladné množstvo položiek. Aspoň možnošť zväčšiť ikony a dať im popisky by sa určite hodila
  • mierne ruší (a možno aj provokuje) ponuka menu obohatená nefunkčnými položkami s poznámkou [Pro], ktoré fungujú len v predplatenej verzií.

Jasná výhoda v používaní je obrovské množstvo funkcií a príjemné ovládanie. Aj množstvo základných šablón poteší, zvlášť keď ukazujú vcelku zaujímavé možnosti využitia. Za veľmi podarenú funkciu sa dá považovať XMind Share, čo je vlastne externá služba, ktorá ponúka možnosť zdieľať myšlienkové mapy. Dajú sa tak svetom šíriť geniálne myšlienky a samozrejme je možné na nich spolupracovať. Naviac si tam môžete stiahnuť zaujímavé mapy a nemusíte ich znovu vymýšľať a vytvárať. A v neposlednej rade vám môže táto služba slúžiť aj ako zálohovanie - ostatní síce budu vidieť vaše výtvory, ale na strane druhej sa nemusíte báť, že prídete o údaje.

Ďalšou výhodou je možnosť pridávať rôzne emblémy a celkovo vyhrať sa s grafickým výzorom. Tiež umožňuje pridávanie hypertextového odkazu, komentárov a obrázkov, ktoré poslúžia ilustrácií alebo logo. Medzi veľmi zaujímavé funkcie patrí pridávanie ľubovolného súboru ako prílohu. V preplatenej verzií dokonca existuje možnosť nahrať a pridať zvukový komentár, čo býva často rýchlejšie než všetko písať na klávesnici. Zvlášť keď sa jedná o rozhovor viacerích osôb.

Predplatenie XMind Plus je cca 62 EURO a XMind Pro cca 79 EURO (10.4.2013) na rok. https://www.xmind.net/pricing/

Stiahnuť free verziu si môžete na oficiálnej stránke: http://www.xmind.net/download